Tata i dziadek w bibliotece – jest to propozycja, której celem jest zachęcenie ojców i dziadków do przychodzenia z dziećmi do biblioteki i organizowanie im przestrzeni do aktywności. Wszelkie dane wskazują na lukę w aktywności wychowawczej ojców, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Według badań ONZ 25% polskich dzieci wychowuje się bez ojca (przyczyny: rozwody, zagraniczne wyjazdy zarobkowe, śmierć ojców). Według nas temat ojcostwa i zapraszanie ojców z dziećmi do bibliotek jest sprawą bardzo ważną i potrzebną. Jeden z pomysłów polega na tym, by umożliwić w bibliotece nagrywanie filmów z udziałem ojców i dziadków. Filmów o nich samych, za pomocą prostego sprzętu, dostępnego w bibliotece, umieszczonego na statywie. Najlepiej by było, aby w filmie wystąpiły trzy pokolenia mężczyzn (o ile to będzie możliwe) – dziadkowie, ojcowie, synowie oraz córki / wnuczki. Celem jest pokazanie dobrych doświadczeń męskich, transmisja przekazu wychowawczego.

Dlaczego warto:

• Biblioteka poszerza swoją ofertę o nowatorskie formy edukacyjne skierowane do mężczyzn – dziadków, ojców, synów, wnuków.
  • Mężczyźni przekonują się, że biblioteka to przyjazne miejsce, w którym można spędzać czas.
  • Wzrasta liczba czytelników – mężczyzn w bibliotece.

Pomocne w przygotowaniu takich warsztatów mogą być lektury ze strony tato.net. Jeśli nie dla nas, warto mieć je w księgozbiorze biblioteki dla męskiej części czytelników, ponieważ są one świetnym materiałem do pracy nad „byciem tatą”. Najbardziej polecamy pozycje autorstwa Kena Canfielda, szczególnie „7 sekretów…” ale też książeczki z serii „Przygoda bycia Ojcem”.