Grupa Zabawowa to systematyczne zajęcia dla rodziców i dzieci od 6 miesięcy do 3-4 roku życia, prowadzone przez odpowiednio przygotowanych animatorki lub animatorów. Grupy Zabawowe organizowane są w miejscach, gdzie dzieci mogą bawić się bezpiecznie – w domu rodzinnym, świetlicy wiejskiej, salce parafialnej, siedzibie organizacji pozarządowej, remizie strażackiej, domu kultury czy bibliotece.

Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę grupazabawowa.org.pl

Dlaczego Grupa Zabawowa?

Grupy Zabawowe wspierają rozwój najmłodszych dzieci

  • zajęcia Grup Zabawowych umożliwiają dzieciom dostęp do edukacji przedszkolnej tam, gdzie nie ma przedszkoli lub gdzie przedszkola nie dysponują wystarczającą ilością miejsc dla wszystkich dzieci;
  • dzięki zajęciom Grupy Zabawowej u dzieci można zauważyć większą ciekawość i motywację do poznawania otaczającego świata, większą samodzielność i wytrwałość oraz większą sprawność fizyczną;
  • zajęcia Grupy Zabawowej sprawiają, że dzieci lepiej zachowują w grupie i przede wszystkim posiadają większe umiejętności komunikacyjne.

Największą korzyścią uczestnictwa w Grupie Zabawowej jest zapewnienie dzieciom lepszego startu edukacyjnego, ponieważ dzieci są lepiej rozwinięte społecznie i bardziej samodzielne, pewne siebie, kreatywne oraz ciekawe świata.

Ponadto rodzice mają zapewniony wszechstronny rozwój swoich pociech. Uczą się jak pomagać dzieciom w rozwoju, bawić się i spędzać z nimi czas.

Rodzice biorąc odpowiedzialność za funkcjonowanie Grupy Zabawowej rozwijają swoje umiejętności społeczne i przedsiębiorcze.

Grupa Zabawowa jest dobra do „uspołeczniania” rodzin, wychodzenia na zewnątrz i doświadczania sytuacji społecznych, zarówno dla matek i ojców, jaki i dzieci.

Jest ona również zapewnieniem wsparcia dla rodziców, szansą na wymianę doświadczeń z innymi rodzicami i uzyskanie porady od przeszkolonych: animatorki lub animatora grupy.

„Dzięki Grupie Zabawowej zyskałyśmy nowych czytelników. Trzy mamy uczęszczające na nasze zajęcia nie odwiedzało wcześniej naszej biblioteki, nie były naszymi czytelniczkami a teraz na każdych spotkaniach wypożyczają książki zarówno dla siebie i swoich pociech”
Biblioteka w Stanominie

„Samą przyjemnością jest praca z dziećmi i patrzenie na to, że potrafią dostosować się do zasad jakie panują. Mimo tak młodego wieku rozróżniają co jest dobre, a co złe, umieją się nawzajem przeprosić i współpracować. Myślę, że organizacja Grup Zabawowych w znacznym stopniu ułatwi im integrację w późniejszych latach szkolnych i oczywiście będą wiedzieć jak należy się zachowywać w grupie dzieci.”
Biblioteka w Chociwlu

 

Przykłady zrealizowanych pomysłów znajdziesz rozdziale „Dobre praktyki”.