Biblioteczka dla najmłodszych to innowacyjna wypożyczalnia książeczek i zabawek oraz gier edukacyjnych dla dzieci od urodzenia do 6 lat. Do zestawów dołączona jest prosta „instrukcja obsługi” dla rodziców, która wskazuje jak dana zabawka wpływa na rozwój dziecka i jak się nią z dzieckiem bawić. Zestawy pakowane są w kolorowe, materiałowe worki. W zestawie jest 10 worków – każdy z innymi grami, zabawkami i książkami.

Przykładowe wyposażenie worka:

 • gra „Nawlekaj nie czekaj” (rozwija m.in. zdolności manualne i kreatywność),
 • książeczka „Naciśnij mnie” (doskonali umiejętności językowe i liczbowe),
 • zabawka „Lalka” (rozwija umiejętność analizy wzrokowej i słownictwo związane z częściami ciała).

Przykładowa instrukcja w jaki sposób gra „Nawlekaj, nie czekaj” wpływa na rozwój dziecka:

 • Dziecko rozwija umiejętności manualne – sprawność rąk a w szczególności chwyt pęsetkowy, przydatny do nauki pisania.
 • Dziecko doskonali koncentrację i koordynację ruchowo-wzrokową.
 • Rozwija matematyczne myślenie: rozpoznawanie kolorów, tworzenie zbiorów, rozpoznawanie rytmów, liczenie, porównywanie wielkości zbiorów i długości.
 • Dziecko poznaje sposoby mierzenia czasu.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: biblioteczne-dladzieci.blogspot.com

 

Dlaczego warto posiadać u siebie Biblioteczkę dla najmłodszych?

Biblioteczka dla najmłodszych cieszy się dużym powodzeniem, szczególnie w miejscach, gdzie brakuje żłobków i przedszkoli. Dzięki Biblioteczce dla najmłodszych biblioteka staje się centrum spotkań mam, ojców, dziadków, którym zależy na wspieraniu rozwoju ich dzieci i podopiecznych. Dzięki wyposażeniu worków i załączonym do nich instrukcjom rodzice mogą świadomie wpływać na rozwój dziecka, a dzięki spotkaniom z innymi rodzicami mogą wymieniać się doświadczeniami i pomysłami. Ponadto:

 • zróżnicowana oferta worków bibliotecznych wpływa na wzrost zainteresowania rodziców wypożyczaniem nowych zestawów,
 • instrukcje do zabawek pozwalają na ciekawą i rozwijającą zabawę z dzieckiem,
 • proponowane zabawy aktywizują całą rodzinę, nie tylko dzieci,
 • odwiedzanie biblioteki przez rodziny z dziećmi może sprawić, że w przyszłości te dzieci będą z ochotą wracać do biblioteki, którą znają,
 • dzięki Biblioteczce dla najmłodszych rozwijają się predyspozycje dzieci do czytania książek, pobudza dziecko do interesowania się pisaniem i czytaniem,
 • zabawki i książki znajdujące się w workach rozwijają kreatywne, twórcze, samodzielne myślenie dzieci,
 • dziecko poszerza swój słownik, doskonali umiejętności językowe, rozwija swoją ciekawość,
 • dziecko poszerza swoją wiedzę o książce.

„Wypożyczalnia worków (…) cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego dodatkowo dokupiłyśmy kolejnych 10 zestawów. (…) Informacje o możliwości wypożyczenia worków oraz zdjęcia zestawów dostępne są na stronie internetowej i facebooku naszej Biblioteki. Dzięki temu informacja o workach dociera do szerszego grona odbiorców, a worki wypożyczane są na bieżąco.

Niektórzy rodzice wypożyczyli już większą część dostępnych worków, posiadamy również listę osób oczekujących na dany worek. Jedna mama odkupiła grę „Nawlekaj nie czekaj” ponieważ dzieci zgubiły kulki (my nie sugerowałyśmy odkupienia gry – Pani sama ją przyniosła wraz z workiem)”
Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto

„Rodzice często wymieniają się między sobą „doświadczeniami” związanymi z wypożyczonymi workami zabawowymi. Dzieciom bardzo podobają się szczególnie drewniane zabawki. Furorę robi drewniany piesek do ciągnięcia oraz drewniane rybki do łowienia.

Cieszymy się obserwując rodziców, którzy oddając worki, proponują je kolejnym osobom jako świetne źródło zabawy, a możliwość wyboru spośród wielu różnorodnych tematycznie worków to dla nich i dzieci bardzo fajna opcja.”
Biblioteka Gminna w Rokietnicy

 

Przykłady zrealizowanych pomysłów znajdziesz rozdziale „Dobre praktyki”.