Biblioteka
Biblioteka Publiczna Gminy Hańsk
Osiedlowa 6, 22-235 Hańsk Pierwszy

Prowadzący
Agnieszka Wróbel

Nazwa zajęć
Niedziela z babcią

Informacje o zajęciach:

W zajęciach „Niedziela z babcią” przeprowadzonych w niedzielne popołudnie (27 lipca) wzięło udział 24 wnuków (17 dziewczynek, 7 chłopców) i 16 babć. Dzieci uczestniczące w zajęciach były w różnym wieku. Najmłodsze z nich miało 3 lata.

Zajęcia trwały około 4 godzin i odbywały się w ramach projektu „Niedziela z…”.

Spotkania „Niedziela z…” dotyczyły różnych aktywności i angażowały wszystkich członków rodziny.

W kolejności odbyły się:

1. „Niedziela z mamą” 25 maja 2014 – to warsztaty szycia maskotek z filcu, na które zaprosiliśmy mamy z dziećmi. Spotkanie prowadziła artystka „Anolina”, która podpowiadała jak uszyć maskotkę. Rozstrzygnięty został także konkurs na najstarszą przytulankę przyniesioną przez uczestników. W miłej atmosferze, przy ciastku i herbacie, spędziliśmy niedzielne popołudnie.

2. „Niedziela z tatą” 29 czerwca 2014 to gry i zabawy ruchowe na boisku „Orlik”, na które zaprosiliśmy ojców i dzieci. Uczestnikom zaproponowaliśmy szereg zabaw angażujących zarówno dzieci, jak i tatusiów. Były zabawy z chustą animacyjną, hula hop, tunelami. Ponadto rywalizowaliśmy w zawodach w 2 drużynach, rozegraliśmy mecz piłki nożnej tatusiowie – dzieci. Odbył się także konkurs „Gry podwórkowe mojego taty”, w którym nagrody książkowe zdobyli uczestnicy prezentujący grę w kapsle. Był także owocowy poczęstunek.

3. „Niedziela z babcią” 27 lipca 2014 zajęcia rozpoczęła wizyta w Izbie Regionalnej, gdzie miejscowy regionalista, zaprezentował zgromadzone w muzeum przedmioty dawnego użytku. Dla babć była to okazja do wspomnień, a dla wnuków do poznania przedmiotów, którymi posługiwali się ich dziadkowie: dzieży, makatek, makutry. Następnie zajęcia przeniosły się do budynku biblioteki, gdzie babcie wraz z wnukami pod okiem pań z Koła Aktywnych Kobiet z Hańska próbowały swoich sił w lepieniu pierogów z serem lub jagodami. Był także wspólny poczęstunek, zabawy, karaoke. Babcie otrzymały przepis na rogaliki z marmoladą, które mogą zrobić w domu wraz z wnukami, a dzieci drobne upominki. Rozstrzygnięty został także konkurs na najstarsze zdjęcie rodzinne, które pochodziło z 1907 roku.

4. „Niedziela z dziadkiem” 10 sierpnia 2014 Dziadkowie z wnukami mieli okazję zobaczyć, jak działało stare kino w Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku. Kino udało się uruchomić i mogliśmy obejrzeć bajkę z kliszy filmowej. Wnukowie zobaczyli także dawne małe projektory, klisze, slajdy, dziadkowie zaś nauczyli się grać na X-BOX Kinect. Ponadto graliśmy w ringo, twistera, domino, układaliśmy puzzle, rysowaliśmy oraz zatańczyliśmy Zumbę na X-BOX Kinect. Podczas spotkania rozstrzygnięty został także konkurs na najstarsze zdjęcie rodzinne, które pochodziło z 1936 roku. Był także poczęstunek.

5. „Niedziela z rodziną” 7 września 2014 to podsumowanie spotkań odbywających się w ramach projektu „Niedziela z…”. Rozpoczęliśmy od wspólnej kawy i szarlotki. Następnie w sali kinowej GOK nastąpiło podsumowanie działań. Ponadto odbyła się prezentacja na temat wartości czytania dzieciom i zachęcenia rodziców do tej formy spędzania wolnego czasu ze swoimi dziećmi. Zatańczyliśmy także wspólnie Zumbę na X-BOX Kinect. Następnie zajęcia przeniosły się na pobliskie boisko Orlik, gdzie uczestnicy mogli wziąć udział w wielu aktywnościach: puszczanie baniek mydlanych, tworzenie balonowych zwierzątek, przejście przez sieć pajęczą, poznanie cieczy Newtona (woda + mąka ziemniaczana), bamby, malowanie twarzy, przejażdżka bryczką, tunele, twister, malowanie palcami, kredkami, farbami, zabawy ruchowe w drużynach (bieg w potrójnych spodniach, podwójne narty, szczudła itp.)

W 4 warsztatach (z mamą, tatą, babcią, dziadkiem) uczestniczyły 124 osoby (72 płci żeńskiej, 52 płci męskiej). Warsztaty skierowane były do dzieci (73 osoby – 45 dziewczynek i 28 chłopców), rodziców (12 mam, 14 ojców) oraz dziadków (16 babć, 10 dziadków). W piątym spotkaniu – integracyjnym pikniku w plenerze dla wszystkich chętnych wzięło udział ok. 100 mieszkańców gminy (dzieci, rodzice oraz dziadkowie).

Opis zajęć:

Zajęcia „Niedziela z babcią” to okazja do integracji, budowania więzi, przełamywania barier i aktywizacji osób w różnym wieku. To także umożliwienie czynnego spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym, to alternatywa dla telewizji czy komputera. Spotkania mają także wymiar edukacyjny. Dzieci poznają dawne tradycje, narzędzia, zabawy. Dorośli zaś poszerzą swoją wiedzę na temat metod twórczego i kreatywnego spędzania wolnego czasu z dziećmi.

Zajęcia wywołały także pozytywne emocje i przeżycia w społeczności, np. poprzez odkrywanie uzdolnień, talentów, rozbudzanie ciekawości. Spotkania miały też na celu wykorzystanie ukrytego potencjału mieszkańców, którzy będą mogli podzielić się swoimi talentami, pasjami. Ponadto lokalna społeczność odkryła bibliotekę, jako przestrzeń do realizacji swoich pomysłów, pasji. Biblioteka stała się miejscem do działań, miejscem aktywnym i twórczym. Wielu uczestników było zdziwionych, że w bibliotece można robić tak wiele ciekawych rzeczy, a bibliotekarze to osoby kreatywne i otwarte, które mają wiele do zaoferowania mieszkańcom.

Spotkania rodzinne „Niedziela z babcią” były nowością w ofercie naszej biblioteki. Mieszkańcy przyjęli naszą inicjatywę z entuzjazmem, ponieważ nie było u nas zajęć angażujących kilka pokoleń. W naszej dotychczasowej działalności skupialiśmy się na każdej grupie oddzielnie. Były to zajęcia dla dzieci aktywizujące także dorosłych. Mieszkańcom spodobała się inicjatywa biblioteki otwartej w niedziele, kiedy mają więcej czasu i mogą go poświęcić rodzinie i poznać nowe, kreatywne formy spędzania wolnego czasu.

Wyzwania:

  • Obawy dotyczyły zachęcenia mieszkańców do udziału w warsztatach. Nie ukrywamy, że początkowo były problemy z rekrutacją, jednak „poczta pantoflowa” i prośby ze strony dzieci zadziałały. Zaangażowanie babć w zajęcia z dziećmi przeszły nasze oczekiwania.
  • Wyzwaniem było takie ułożenie scenariusza zajęć, aby były aktywne, ciekawe, angażowały zarówno dzieci, jak i dorosłych i zachęcały do kolejnych wizyt w bibliotece.
  • Trudnością było zorganizowanie tylu materiałów (np. stolnice, wałki) na warsztaty, aby wystarczyło dla każdego.

Rady:

  • Zajęcia wymagają dużego zaangażowania bibliotekarza, który musi stać się koordynatorem wszystkich działań, ponieważ zajęcia dotyczą wielu aktywności.
  • Należy stworzyć dokładny scenariusz i plan działania.
  • Warto poprosić o pomoc wolontariuszy i dokładnie wyznaczyć zadania.
  • Naprawdę warto skupić się na zajęciach aktywizujących mieszkańców i angażujących zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 

Galeria zdjęć z zajęć: