Imię i nazwisko
Elżbieta Kozłowska

Biblioteka
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach, ul. Wolności 16, 11-430 Korsze

„Grzybobranie – borowiki i muchomory”

Głównym celem spotkania Grupy Zabawowej były zajęcia mające na celu zapoznanie z bogactwem lasu a szczególnie świata grzybów oraz ich rolą pełnioną w przyrodzie. Dzieci poprzez zabawę poznawały grzyby jadalne takie jak borowiki, maślaki, kurki oraz niejadalne zwane także trującymi, a mianowicie muchomory czerwone, muchomory plamiste. Po dokładnym poznaniu każdego gatunku, grupa miała za zadanie podzielić grzyby na jadalne i trujące. Grzyby zebrane w lesie poparte barwnymi ilustracjami, bardziej przybliżyły opis danego grzybka.

Ponadto uczulono małych grzybiarzy na to, że nie wolno dzieciom zbierać grzybów, mogą to robić tylko w obecności osób dorosłych.

Dzieci po zajęciach potrafiły odróżnić borowika od muchomora, poznały ich wygląd i kolor, dowiedziały się, które z nich można jeść a które są trujące.

Ciekawym uzupełnieniem zajęć była książka Hanny Zdzitowieckiej – „Na grzyby”. Opowiadająca o przygodach Krzysia, Pawełka i Joasi wędrujących po lesie w poszukiwaniu grzybów. Fragment opowiadania.

— Krzysiu — pyta jeszcze Pawełek. Dlaczego mówiłeś, żeby nie niszczyć muchomorów? Prawie wszystkie grzyby są potrzebne. Tylko opieńki i huby niszczą drzewa. A białe, schowane pod ziemią niteczki innych grzybów oplatają mocno korzenie drzew i wtedy drzewa lepiej rosną, bo grzyby pomagają im wydobywać z ziemi pożywienie. Za to drzewa także dają trochę swoich soków grzybom, które bez nich nie mogłyby żyć.

Grupa Zabawowa z „Bajkowego Kącika Malucha” w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach zmieniała wystrój kącika na bardziej wiosenny. Uczestnicząc w zajęciach plastycznych dzieci wraz z rodzicami wykonali bukiet wiosennych kwiatów z bibuły.