Imię i nazwisko
Katarzyna Tuzimska

Biblioteka
Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej Filia w Kiełczewicach Górnych, 23-107 Kiełczewice Górne

Katarzyna Tuzimska w ramach projektu „Mały Kolberg” przeprowadziła zajęcia z dziećmi z oddziału przedszkolnego z wykorzystaniem tradycyjnych zabaw pod hasłem „Poznajemy zabawy naszych dziadków”. Dzieci bawiły się m.in. w „Jawor, Jawor, Jaworowi ludzie”, „Chodzi lisek koło drogi” oraz „Ole, Olejanko”.

Z relacji Pani Katarzyny: Przy współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Kiełczewicach Górnych realizuję projekt edukacyjny „Śladami Oskara Kolberga”. W ramach projektu przeprowadzony został rajd rowerowy, podczas którego uczestnicy mieli za zadanie zapoznać się z ważnymi dla regionu miejscami. I tak między innymi zwiedziliśmy najwyższy punkt widokowy gminy, będący jednocześnie miejscem pamięci narodowej tzw. „Murakową Górę”. Znajduje się tam cmentarz wojenny żołnierzy austriackich i niemieckich z okresu I wojny światowej. Po drodze odwiedziliśmy także pozostałości cmentarza ewangelickiego w Borkowiźnie. Na naszej trasie znalazły się też stare młyny wodne, które niestety w najbliższym czasie mogą ulec zawaleniu znikając tym samym z mapy regionu.

Z kolei dzieci z klasy II poznawały tradycyjne stroje ludowe występujące w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem stroju krzczonowskiego i lubelskiego.