Biblioteka:
Filia Nr 1 w Nakle Śląskim Gminnej Biblioteki Publicznej w Świerklańcu, ul. Główna 62, 42-620 Nakło Śląskie

Zajęcia pod hasłem „Jedzie pociąg do… biblioteki” skierowane są do dzieci i ich rodziców lub do grup przedszkolnych i ich opiekunów.

Przed zajęciami trzeba odpowiednio przygotować bibliotekę, aby zabawa mogła przebiegać bez zakłóceń. W różnych punktach biblioteki tworzymy „stacje kolejowe” złożone z worków z zabawkami i książkami.

Zaczynamy od powitania uczestników i krótkiej prezentacji dotyczącej działalności i oferty biblioteki, w celu zachęcenia do korzystania z jej zbiorów i usług. Rodzice wraz z dziećmi ustawiają się w wyznaczonym miejscu tworząc kolejne wagony pociągu. Animatorka, jako lokomotywa, prowadzi uczestników do poszczególnych stacji (worków z zabawkami i książkami). Przy każdej z nich pociąg zatrzymuje się. Animatorka opowiada o zawartości worka i przekazuje wcześniej przygotowane tajemnicze wskazówki. Uczestnicy sami decydują czy wysiadają i zapoznają się z zawartością worka, czy też udają się w dalszą podróż.Przykładowa zawartość worków:

Worek nr 2

Ta książka na pewno wpadnie w oko,
Tytuł jej to „Miasteczko Mamoko”,
Znów wirujące „śmigiełko”,
Poszybuje hen daleko,
Lubisz czasem hałasować,
„Przybijankę” musisz wypróbować.

Worek nr 6

„Trzy psy przyszły” dziś do „Myszy”,
Zapytać jakie mają na grę pomysły,
Odpowiedź pada taka,
„Kot i mysz”, a to będzie draka.

Worek nr 11

Co w tym worku tutaj mamy,
Puzzle zwane „Już czytamy”,
No i książkę „Od A do Z”,
Jeśli coś zbudować chcesz,
Magiczne „Drzewo” znajdziesz też.

Pociąg przemierza bibliotekę do momentu, w którym wszyscy uczestnicy mają już swoje worki do zabawy i pociąg został pusty. Uczestnicy mają czas na odkrywanie tajemnic skrywanych przez wybrane przez nich worki. Dzieci z rodzicami bawią się, grają i czytają książki. Wszyscy, którzy chcą poznać zawartość pozostałych worków ponownie wsiadają do pociągu i podróż zaczyna się od nowa.

Wskazówki dla organizatorów i animatorów:

  • Liczba uczestników nie powinna przekraczać 20 osób
  • Przygotuj wcześniej salę, aby można się było sprawnie po niej poruszać
  • Zajęcia powinny trwać około 1,5 godziny, aby wszyscy zdążyli się pobawić, pograć i poczytać
  • Optymalna liczba „wysiadających” to 4 osoby na stację

Podróż po bibliotece bardzo przeżywał 4-letni Krzyś: „Nie zdążyłem wysiąść… byłem tylko na jednej stacji. Wrócę tu z mamą po południu”.