Czemu lubię pracę z dziećmi w bibliotece – refleksje bibliotekarek.

Barbara Mencel
Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu

Praca z dziećmi od najmłodszych lat w bibliotece to kapitał w postaci przyszłych użytkowników. Biblioteka to nie tylko książki, to miejsce gdzie wszystko może się zdarzyć. Biblioteka jest dobrym miejscem dla dzieci, ponieważ ma niepowtarzalny klimat, połączenie książek z kącikami zabawowymi w małych miasteczkach i na wsiach jest mało spotykane. Biblioteka jest miejscem odpowiednim i przyjaznym dla dzieci ich rodziców.

Największą satysfakcję sprawi mi uśmiech dzieci i słowa „idzie nasza pani Basia”. Rodzice przychodzą do biblioteki także po zajęciach. Polecają nasze działania innym.

Największym wyzwaniem są dla mnie sprawy materialne np. doposażenie w materiały edukacyjne i sprzętowe kącika maluszka.


Aniela Pacuszka
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna Oddział Dziecięco-Młodzieżowy w Lwówku Śląskim.

Oprócz radości, którą widać na twarzyczkach dzieci, jesteśmy pewne, że maluchy bezstresowo pójdą do przedszkoli, gdyż w grupie zabawowej w bezpiecznym dla siebie środowisku i w bliskości rodziców nabierają pewności siebie i poznają świat w którym oprócz nich są jeszcze inne tak niewielkie istoty jak one same, a nie tylko dorośli. A poza tym z rówieśnikami zabawa całkiem nieźle wychodzi. W bibliotece jest zawsze spokój, można tu przyjść zawsze, kiedy się chce, np. w trakcie spaceru, dlatego właśnie jest dobrym miejscem dla dzieci.

Największą satysfakcję sprawia mi widok dużej liczby małych przyjaciół, rozpoznających mnie na ulicy i ich uśmiechy.


Marzena Kłodzińska
Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu

Dzieci to nasza przyszłość. A przyszłość nie powinna być wizją szarego świata lecz kolorowego, pełnego marzeń. Jeżeli nie pokażemy dzieciom piękna świata, życia, które często można dostrzec w książkach to dzieci będą pozbawione wyobraźni, która jest niezbędna w codziennym życiu. Biblioteka jest dobrym miejscem dla dzieci, ponieważ dzieci mogą w niej ćwiczyć swoje talenty, spędzać miło czas, wypożyczać książki, dzięki którym mogą przenieść się myślami do innego świata.

Największą satysfakcję sprawia mi uśmiech dziecka i gdy widzę zadowolonego, młodego czytelnika wychodzącego z biblioteki z książką.

Największym wyzwaniem jest zorganizowanie zajęć tak, aby dzieci były zadowolone i z własnej chęci sięgały po książki.


Elżbieta Kozłowska
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach

Wieloletnie doświadczenie pokazuje mi, że Biblioteka to miejsce gdzie dzieci czują się swobodnie i posiadamy dużo materiałów edukacyjnych, gier planszowych i inne gadżety. Jest bardzo mało pomieszczeń do spotkań z dziećmi. Biblioteka w Korszach jest dobrym miejscem dla dzieci, ponieważ posiada dobre zaplecze do prowadzenia zajęć. Bajki na półkach i czytanie wprowadzają w dobry humor dzieci.

Największą satysfakcją jest praca z najmłodszym czytelnikiem


Ewa Kośnik–Dąbkowska
Miejska Biblioteka Publiczna im. K.I. Gałczyńskiego w Morągu

Niezwykle ważne jest, aby już od najmłodszych lat dać szansę dzieciom, aby mogły przychodzić do biblioteki, gdyż jest to jedno z bezpieczniejszych miejsc, gdzie ma możliwość zarówno bawić się i uczyć. Praca z dzieckiem kształtuje w nim umiejętności manualne i wrażliwość artystyczną, wzbogaca słownictwo, poszerza wiedzę oraz rozwija zainteresowania.

Biblioteka to wymarzone miejsce dla dzieci, gdyż możne ono zarówno czerpać wsparcie w zakresie edukacji, jak również kształtować pozytywne postawy społeczne niezbędne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Fenomenem biblioteki jest łączenie możliwości zdobywania wiedzy dzięki udostępnianym zbiorom, z których korzystają klienci tej instytucji, ale także dzięki różnorodnej ofercie przygotowanej przez wykwalifikowanych pracowników dzieci mogą brać udział w zajęciach, spotkaniach, warsztatach, spędzając twórczo i miło wolny czas. Ponadto korzystanie z biblioteki wyrabia w dziecku poczucie odpowiedzialności i systematyczności.

Nieoceniona jest radość i zadowolenie na twarzach dzieci oraz tych kilka ciepłych słów od rodziców, dzięki którym czerpie się energię i motywację do dalszej pracy.

 

Małgorzata Ostrowska
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Warto pracować z dziećmi w bibliotece, gdyż są one wdzięcznym odbiorcą nowych pomysłów, ujmują swoją szczerością poprzez pokazywanie emocji. Pozwala to nam dążyć do lepszego zaspokajania ich potrzeb, bo wiemy, co się im podoba, a co jest problemem.

Biblioteka to miejsce, w którym panuje szczególny klimat, co pozwala na tworzenie scenariuszy zajęć, które łączą zabawę i edukację. Obecność książek pozwala wzbogacić naszą ofertę.

Największa satysfakcja to przede wszystkim zadowolenie użytkowników, poczucie, że nasza praca ma sens, jest potrzebna, a szczególnie uśmiech i zachwyt dzieci jest nagrodą za włożony wysiłek.

Największe wyzwanie, to ciągłe poszerzanie i urozmaicanie oferty zajęć dla dzieci.

 

Sabina Biedacha
Gminna Biblioteka Publiczna w Jastkowie

Z dziećmi warto pracować w bibliotece, ponieważ pierwsze lata życia dziecka są fundamentem jego przyszłej egzystencji. Biblioteka jest instytucją ogólnie dostępną, dlatego dzieci mają okazję nawiązać tu kontakty społeczne z rówieśnikami, młodzieżą i osobami dorosłymi, poznają swoje środowisko lokalne, zapoznają się z instytucją. Biblioteka to również skarbnica wiedzy, dzięki książkom uczą się języka i myślenia, rozwijają pamięć i wyobraźnię. Wspólne czytanie jest doskonałą metodą wychowawczą, buduje poczucie bliskości dziecka i rodzica.

Największą satysfakcję sprawia mi okazywanie uznania ze strony użytkowników biblioteki.

Największym wyzwaniem w pracy jest sprostanie nowym wymaganiom, jakie stawiane są przed biblioteką XXI wieku.